Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

URLOP dogoterapia.net

Urlop w dniach 6-16 lipca 2020.
W tym okresie nie odpowiadamy na maile i telefony.
Wysyłki książek są wstrzymane. 

www.dogoterapia.net

Co nauka mówi o dogoterapii AAI


Co nauka mówi o dogoterapii AAI?
Agnieszka Potocka

„Wpływ psów na zdrowie i kondycję człowieka jest obszarem badań przynależnym do antrozoologii, a ilość badań w tym obszarze podwaja się co 3,6 roku (Herzog, 2017). Specyficzne dla lat '80 i '90 podejście bazujące na koncepcji, że „zwierzęta leczą" odeszło już szczęśliwie do lamusa, a zastąpiło je podejście naukowo-badawcze uwzględniające aspekty etyczne i dobrostanowe" (Potocka 2017).

Do jakich teorii, koncepcji i hipotez naukowych odwołuje się nauka wyjaśniając wzajemne relacje?
W literaturze przedmiotu przywoływane jest podobieństwo funkcjonalne behawioralnego systemu przywiązania (Julius, Beetz, Kortchal, Turner, Uväs-Moberg, 2013), poszukiwanie wsparcia społecznego ze strony zwierząt towarzyszących w sytuacjach trudnych i kryzysowych (Rost i Hartmann 1994, Banks i Banks, 2001, Kotrschal i Ortbauer 2003), aktywowanie systemu oksytocyny wpływajacego na samopoczucie, emocje i relacje społeczne (Odendaal, Meintjes, 2003) oraz ewolucyjna adaptacja poszukiwania kontaktu z przyrodą i środowiskiem zaproponowana przez Edwarda Wilsona pod nazwą biofilia. W toku analiz i badań są też inne koncepcje związane z dostrojeniem czy afordancją.

Jak rozumieć te teorie i koncepcje naukowe w kontekście relacji ze zwierzętami szczegółowo omawiamy na naszych kursach ( http://dogoterapia.net/kursy.html ). Znajomość teorii i mechanizmów regulujących wzajemny wpływ pozwala na adekwatne do potrzeb i problemów pacjentów/klientów wyznaczanie celów i przygotowywanie programów AAI. Nie ma wtedy konieczności uczenia psa by tańczył czy śpiewał, znał kilkadziesiąt komend czy sztuczek. Ważne jest by uczestnik zajęć widział w psie istotę wrażliwą, czującą, z którą może go łączyć trwała pozytywna więź.

"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" - Ludwig Boltzmann (1844–1906).

Literatura:
H. Herzog, Are the Results of Animal Therapy Studies Unreliable?, https://www.psychologytoday.com/blog/animals-and-us/201608/are-the-results-animal-therapy-studies-unreliable, data dostępu 11-03-2017
A. Potocka, Profesjonalna dogoterapia – Animal Assisted Interventions, Zajecia z Psem 2/2017
Julius H., Beetz A., Kotrschal K., Turner D.C., Uvnäs-Moberg K., Attachment to pets. An Interative View of Human-Animal Relationships with Implications for Therapeutic Practice, Hogrefe Publishing, Cambridge, Massachusetts, 2013.
Rost, D. H., & Hartmann, A. H. (1994). Children and their pets. Anthrozoös, 7(4), 242-254.
Odendaal, J. S. and Meintjes, R. A. (2003). Neurophysiological correlates of affiliative behavior between humans and dogs. The Veterinary Journal, 165: 296–301
Kotrschal K., Ortbauer B.(2003). Behavioral effects of the presence of a dog in a classroom, w: Anthrozoös, nr 16 (2), s. 147-159.
Wilson, E.O. (1984), Biophilia, , Cambridge, Mass.: Harvard University Press.

Agnieszka Potocka, 2017