This site uses cookies. By continuing to browse this site you are agreeing to use of cookies. More information can be found in the Privacy Policy.

Instalments

JESTEŚMY CZŁONKIEM
MEMBER OF
isaz
Payments
książka dogoterapia
 

Jak zdobywać wiedzę na temat dogoterapii AAI?


Jak zdobywać wiedzę na temat dogoterapii AAI?

Agnieszka PotockaNa początku sprawa wydaje się prosta. Trochę poszukać w internecie, może jakaś książka, dwudniowy kurs i wystarczy. Przecież wszyscy widzimy jaki jest pies, wiemy jak z nim żyć i dlaczego lubimy z nim być. Pozostaje tylko pytanie czy to wiedza czy opinia? A jeśli wiedza, to czy to wiedza naukowa czy potoczna?

Oczywiście od czegoś trzeba zacząć, nie ma nic w tym złego, że ludzie przeszukują internet. Polecam jednak, by inspirowało to nas do poszukiwania lepszych źródeł i weryfikowania netowych opinii, których autorami są czasami osoby, które nie ujawniają swojej tożsamości (brak imienia i nazwiska), o których niewiele wiemy, osoby poszukujące uwagi lub netowi celebryci, nie wspomnę o oszustach.

Czyli po sesjach portalowo/forumowych postów i gazetowych artykułów warto sięgnąć po poważniejsze pozycje – podręczniki lub książki popularnonaukowe, które traktują o dogoterapii Animal Assisted Interventions lub relacjach człowieka ze zwierzętami, w tym psami, kotami, krowami, kurami itd. Z pewnością to trochę rozjaśni nam w głowie.

Bardzo trudno jednak samemu wszystko przekopać – są książki wybitnych autorów i są książki słabe lub wręcz pełne bzdur. Dlatego zwykle ludzie szukają specjalistów, którzy mają lepsze rozeznanie, ugruntowaną wiedzą i praktykę. To kierunek kursów i szkoleń, studiów podyplomowych i licencjackich. Kursy, studia i szkolenia powinny owocować możliwością samodzielnego poszukiwania i zrozumienia tekstów naukowych.

Polecam jednak w kontekście wyboru kursów i szkoleń przemyślenie kilku kwestii.

  1. Czy chciałabym/chciałbym by moje dziecko uczył np. matematyki ktoś,kto ma skończony dwu- lub czterodniowy kurs w tym zakresie?
  2. Czy pójdę do terapeuty, którego całe terapeutyczne wykształcenie to 1 książka i kilkudniowy kursik?
  3. Kim są osoby które prowadzą kursy – jakie jest ich przygotowanie akademickie, zawodowe i praktyczne, jakie maja doświadczenie? Czy edukacji z psem powinien uczyć treser psów? lub czy psychologii psów powinien uczyć pedagog szkolny?

Czytając artykuły i książki warto rozważyć następujące kwestie:

  1. Kim jest autor – jaka jest jego pozycja akademicka, zawodowa – czy jest specjalistą w temacie o którym pisze?
  2. Czy jest to artykuł naukowy, popularnonaukowy czy tylko artykuł w gazecie? To jednak zupełnie inne artykuły.
  3. Kiedy artykuł został napisany i do jakich źródeł odwołuje się autor – jeśli są to artykuły i źródła z lat '70, '80 czy '90 i nic ponad to – to jest to słabe jak na artykuł o dogoterapii AAI lub relacjach człowiek-zwierzę. Nauka już jest dużo, dużo dalej. Podejście do pracy ze zwierzętami bardzo się zmieniło.
  4. Czy jest bibliografia? – źródła do których odwołuje się autor – jeśli nie ma, lub są to tylko newsy z sieci – to są to opinie autora.

Jak już wszystko wygląda super – autor, data, źródła itd. - poszukajmy tekstów źródłowych (tych z bibliografii, references, literatury). Zobaczmy czy rzeczywiście wszystko się zgadza – czy źródła mówią to co autor im przypisuje. Niestety czasami zdarzają się złe tłumaczenia, które diametralnie zmieniają sens wypowiedzi lub w tekście przywoływany jest jako źródło autor, ale brak podania konkretnego źródła (to tak jakby ktoś podał – Potocka, A, 2016 i nie podał jaki to artykuł, czyli nie można tego sprawdzić)

Na koniec – nie wyłączajmy logicznego myślenia, warto analizować tok myślenia autorów: przesłanki, argumenty i wnioski jakie z nich wyciągają – czy wnioskowanie jest poprawne? Krytyczne myślenie nie ma nic wspólnego z krytykanctwem.
Sami eksplorujmy niepoznane obszary.

Wiedzą wymieniajmy się na konferencjach, seminariach i w publikacjach.

Agnieszka Potocka, 11/2017