Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz

Książka o dogoterapii

książka dogoterapia
 

Gdzie sa te psy?


Gdzie są te psy?
Agnieszka Potocka

Bardzo chętnie poruszany jest temat wyboru psa do pracy w dogoterapii, jego szkolenia, przygotowania i właściwej pracy. Bardzo rzadko mówimy i myślimy o tym okresie życia psa, kiedy nie będzie mógł on już pracować – będzie stary, chory i zmęczony.

Na forach i grupach o dogoterapii prezentowane są psy młode, w sile wieku, podczas pracy, na spacerach i wakacjach. A co się dzieje z tymi psami, które powinny być na emeryturze?
Zastanawiam się czy mają zagwarantowaną emeryturę czy może pracują do końca? – cokolwiek ten koniec oznacza. Wiele osób pracując z psami w dogo liczy na dochód – pieniądze za terapię czy edukacje z psem – i dobrze – nasze dzieci, rodziny i psy też potrzebują „masełka na chlebku”. Warto jednak pomyśleć, że te zarobione w dogoterapii pieniądze, to też pieniądze na/dla psa. Gdy pies się zestarzeje, rozchoruje będą one potrzebne na leczenie, wykarmienie i opiekę. Taka troska zwyczajnie psu się należy.

Pomyślmy o tym, że okres emerytury psa to mogą być lata, kiedy wydatki na niego będą zwiększone. Oczywiście dotyczy to wszystkich psów, nie tylko tych pracujących w dogo, ale te pracujące zarabiają na swoja emeryturę – może warto odkładać pieniądze – mieć plan, by życie nas nie zaskoczyło. Zapewnienie godziwej starości to nie tylko nasza dobra wola, ale zwyczajnie obowiązek.

Agnieszka Potocka, 2017