Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

URLOP dogoterapia.net

Urlop w dniach 6-16 lipca 2020.
W tym okresie nie odpowiadamy na maile i telefony.
Wysyłki książek są wstrzymane. 

www.dogoterapia.net

Jak zdobywać wiedzę na temat dogoterapii AAI?


Jak zdobywać wiedzę na temat dogoterapii AAI?

Agnieszka PotockaNa początku sprawa wydaje się prosta. Trochę poszukać w internecie, może jakaś książka, dwudniowy kurs i wystarczy. Przecież wszyscy widzimy jaki jest pies, wiemy jak z nim żyć i dlaczego lubimy z nim być. Pozostaje tylko pytanie czy to wiedza czy opinia? A jeśli wiedza, to czy to wiedza naukowa czy potoczna?

Oczywiście od czegoś trzeba zacząć, nie ma nic w tym złego, że ludzie przeszukują internet. Polecam jednak, by inspirowało to nas do poszukiwania lepszych źródeł i weryfikowania netowych opinii, których autorami są czasami osoby, które nie ujawniają swojej tożsamości (brak imienia i nazwiska), o których niewiele wiemy, osoby poszukujące uwagi lub netowi celebryci, nie wspomnę o oszustach.

Czyli po sesjach portalowo/forumowych postów i gazetowych artykułów warto sięgnąć po poważniejsze pozycje – podręczniki lub książki popularnonaukowe, które traktują o dogoterapii Animal Assisted Interventions lub relacjach człowieka ze zwierzętami, w tym psami, kotami, krowami, kurami itd. Z pewnością to trochę rozjaśni nam w głowie.

Bardzo trudno jednak samemu wszystko przekopać – są książki wybitnych autorów i są książki słabe lub wręcz pełne bzdur. Dlatego zwykle ludzie szukają specjalistów, którzy mają lepsze rozeznanie, ugruntowaną wiedzą i praktykę. To kierunek kursów i szkoleń, studiów podyplomowych i licencjackich. Kursy, studia i szkolenia powinny owocować możliwością samodzielnego poszukiwania i zrozumienia tekstów naukowych.

Polecam jednak w kontekście wyboru kursów i szkoleń przemyślenie kilku kwestii.

  1. Czy chciałabym/chciałbym by moje dziecko uczył np. matematyki ktoś,kto ma skończony dwu- lub czterodniowy kurs w tym zakresie?
  2. Czy pójdę do terapeuty, którego całe terapeutyczne wykształcenie to 1 książka i kilkudniowy kursik?
  3. Kim są osoby które prowadzą kursy – jakie jest ich przygotowanie akademickie, zawodowe i praktyczne, jakie maja doświadczenie? Czy edukacji z psem powinien uczyć treser psów? lub czy psychologii psów powinien uczyć pedagog szkolny?

Czytając artykuły i książki warto rozważyć następujące kwestie:

  1. Kim jest autor – jaka jest jego pozycja akademicka, zawodowa – czy jest specjalistą w temacie o którym pisze?
  2. Czy jest to artykuł naukowy, popularnonaukowy czy tylko artykuł w gazecie? To jednak zupełnie inne artykuły.
  3. Kiedy artykuł został napisany i do jakich źródeł odwołuje się autor – jeśli są to artykuły i źródła z lat '70, '80 czy '90 i nic ponad to – to jest to słabe jak na artykuł o dogoterapii AAI lub relacjach człowiek-zwierzę. Nauka już jest dużo, dużo dalej. Podejście do pracy ze zwierzętami bardzo się zmieniło.
  4. Czy jest bibliografia? – źródła do których odwołuje się autor – jeśli nie ma, lub są to tylko newsy z sieci – to są to opinie autora.

Jak już wszystko wygląda super – autor, data, źródła itd. - poszukajmy tekstów źródłowych (tych z bibliografii, references, literatury). Zobaczmy czy rzeczywiście wszystko się zgadza – czy źródła mówią to co autor im przypisuje. Niestety czasami zdarzają się złe tłumaczenia, które diametralnie zmieniają sens wypowiedzi lub w tekście przywoływany jest jako źródło autor, ale brak podania konkretnego źródła (to tak jakby ktoś podał – Potocka, A, 2016 i nie podał jaki to artykuł, czyli nie można tego sprawdzić)

Na koniec – nie wyłączajmy logicznego myślenia, warto analizować tok myślenia autorów: przesłanki, argumenty i wnioski jakie z nich wyciągają – czy wnioskowanie jest poprawne? Krytyczne myślenie nie ma nic wspólnego z krytykanctwem.
Sami eksplorujmy niepoznane obszary.

Wiedzą wymieniajmy się na konferencjach, seminariach i w publikacjach.

Agnieszka Potocka, 11/2017