Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

URLOP dogoterapia.net

Urlop w dniach 6-16 lipca 2020.
W tym okresie nie odpowiadamy na maile i telefony.
Wysyłki książek są wstrzymane. 

www.dogoterapia.net

Pies terapeutyczny czy pies pracujący w dogoterapii?


W dogoterapii w powszechnym obiegu funkcjonuje określenie Pies Terapeutyczny (Therapy Dog). Można się zastanawiać czy jest to określenie własciwe i adekwatne do roli jaką pies w niej pełni.

Terapeutą zawsze jest i będzie człowiek. Terapia odbywa sie przy współpracy psa (w asyście), tak jak jest określona w amerykańskim nazewnictwie: Animal-Asisted Therapy. Dogo- i Kynoterapeuci maja oczywiście tą świadomość, ale dla osób postronnych samo określenie psa "Terapeutyczny" może sugerować, że pies leczy lub, że pies jest terapeutą. Jest to oczywiście błędne przekonanie, które powoduje pokładanie w psie nadmiernych oczekiwań, a niekiedy kreuje go na cudotwórcę.

W dogoterapii jest wiele takich nieporozumień - poczynając od samej nazwy dogo/kynoterapia. Warto więc rozważyć, czy nie lepiej posługiwać się określeniem Pies Pracujący w Dogoterapii - wg mnie tak. Określenie to we własciwy sposób oddaje funkcję jaką pies pełni w dogoterapii. Może też pozwoli widdzieć w nim psa, a nie narzędzie dogoterapii. Mam nadzieję, że sformułowanie "pracujący" przyczyni sie też do częstszego myślenia o odpoczynku psa, a nie tylko o jego terapeutycznych zadaniach.

Pies musi, pies powinien, pies nie może, pies nie powinien - takich określeń w opisach psów pracujących jest sporo. A my? -  co my mamy dla tego psa zrobić, bądż jacy mamy być wobec niego - takich przemyslen jest o wiele mniej. Psa terapeutycznego/pracujacego w dogoterapii powinniśmy traktować jak KOGOŚ, kto jest pod naszą opieką, a nie instrument/narzędzie/przedmiot potrzebny do pracy.

Pomyślmy o wakacjach z psem, premii i trzynastce dla psa :)
Miłych wakacji dla dogo- i kynoterapeutów wraz z ich psami.

Jesienią zapraszamy na kursy: http://www.dogoterapia.net/kurs-jednolity-dogoterapii.html
informacje: 601 925 574
kurs@dogoterapia.net