Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

URLOP dogoterapia.net

Urlop w dniach 6-16 lipca 2020.
W tym okresie nie odpowiadamy na maile i telefony.
Wysyłki książek są wstrzymane. 

www.dogoterapia.net

Terapia z udziałem psa – dogoterapia AAI


Terapia z udziałem psa – dogoterapia AAI (Animal Assisted Interventions)
Agnieszka Potocka

Terapia z Udziałem Zwierząt (Animal Assisted Therapy – AAT) jest zaplanowaną i zorganizowaną interwencją terapeutyczną, która musi mieć cel terapeutyczny zgodny z potrzebami i możliwościami pacjenta lub klienta. Prowadzona może być przez terapeutów różnych profesji, specjalistów z zakresu zdrowia, edukacji lub opieki społecznej. W pracy dogoterapeuty AAI konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia (zważnymi licencjami/pozwoleniami, stopniami lub ich ekwiwalentami adekwatnie do przepisów i wymogów ogólnych). AAT może być prowadzona w celu poprawy fizycznego, poznawczego, behawioralnego i/lub społeczno-emocjonalnego funkcjonowania konkretnej osoby biorącej udział w terapii (na podstawie IAHAIO White Paper 2014).

Wiele badań naukowych wskazuje, że psy mogą pozytywnie wpływać na kondycję człowieka, efektywność terapii czy edukacji. „Pokładanie jednak w psie nadziei, że będzie on terapeutą jest antropomorfizacją lub nadinterpretacją wyników badań. Trzeba pamiętać, że terapeutą zawsze jest i będzie człowiek. Zwierzę nie jest też lekarstwem i nie należy w nim takich nadziei pokładać. Pies, kot czy koń jest angażowany do działań terapeutycznych, ma często silny wpływ na pacjenta, nie jest jednak terapeutą w rozumieniu planowania i realizacji terapii. Brak ze strony zwierząt możliwości oceny stanu zdrowia i funkcjonowania pacjenta, wyznaczenia celów i planowania terapii, wyklucza je z roli terapeuty” (Potocka, Grzegorzewski, Kowalski, 2015).

Na naszych kursach szkolimy jak właściwie, efektywnie i etycznie prowadzić zajęcia dogoterapii AAI, tak by niosły one korzyści dla pacjenta czy klienta a jednocześnie nie powodowały przeciążenia psów, a w konsekwencji słabego lub złego (niskiego) ich dobrostanu. Pamiętać jednak należy, że każda praca, zarówno dla człowieka jak i dla psa jest stresująca – w większym lub mniejszym stopniu. Do ustalenia pozostają granice obciążenia pracą, co cały czas jest tematem gorących dyskusji.

 

Warszawa, 2017

Literatura:

IAHAIO White Paper 2014: http://dogoterapia.net/iahaio/whitepaper-POL_final.pdf

Potocka A., Grzegorzewski W., Kowalski I., "Terapia z udziałem zwierząt. Sposoby, kierunki i granice angażowania zwierząt w proces rehabilitacji i leczenia", Szkice Humanistyczne tom XV, nr 1-2 (vol. 37) , s.265-273, http://osw.olsztyn.pl/pliki/2015/06/szkice_1-2_2015.pdf , Olsztyn 2015