Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
 
5 kwietnia 2020
Egzaminy zespołów człowiek+pies. 
Do egzaminu moga przystąpić wyłacznie
zespoły, które uczestniczyły
we wcześniejszych kursach w Perro.
zgłoszenia: dogoterapia@dogoterapia.net


NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

Uczestnicy dogterapii AAI


Uczestnicy dogterapii AAI – kiedy włączać psa do terapii lub edukacji?
Agnieszka Potocka


Na zajęcia dogoterapii AAI najlepiej, gdyby kierowane były te osoby, które mają problem w aktywnym uczestniczeniu w terapii lub edukacji bez udziału psa. Pies powinien być angażowany, kiedy występują problemy lub sytuacje kryzysowe albo relacja z terapeutą czy nauczycielem jest trudna, pacjent zachowuje dystans lub czuje się niepewnie.
Prognozy dotyczące dogoterapii AAI w Europie i USA wskazują, że oprócz dzieci z problemami rozwojowymi, osób chorych i z niepełnosprawnościami, odbiorcami AAI będą osoby starsze, w podeszłym wieku oraz osoby z nadwagą. Zwierzęta sprawdzają się dobrze jako udzielający wsparcia, dając poczucie bezpieczeństwa oraz jako cierpliwi słuchacze lub współuczestnicy spacerów zarówno tych w wersji rekreacyjnej, terapeutycznej jak i wyczynowej.
W Polsce w zajęciach dogoterapii AAI najczęściej uczestniczą dzieci w przedszkolach, szkołach zarówno te z problemami rozwojowymi jak i te w normie. Widać jednak i u nas oznaki zmian – zajęcia w domach seniora są również wprowadzane jako element wspomagania komunikacji i aktywizacji relacji społecznych.

Program naszych kursów obejmuje tematy edukacji i terapii z psem dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami i problemami rozwojowymi oraz zajęć dla osób dorosłych i seniorów.

Agnieszka Potocka, 2017