Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności.
NALEŻYMY DO/MEMBER OF 

IAHAIO isaz
Nowość, polecamy!!!

Terapia i edukacja z psem. A. Potocka 2019


książka dogoterapia
 

URLOP dogoterapia.net

Urlop w dniach 6-16 lipca 2020.
W tym okresie nie odpowiadamy na maile i telefony.
Wysyłki książek są wstrzymane. 

www.dogoterapia.net

Dogoterapia AAI - wsparcie psów, kotów i ..


Wsparcie społeczne zwierząt towarzyszących - dogoterapia AAI
Agnieszka Potocka

"Zakres, sposób i tryb angażowania zwierząt w terapię i edukację
ludzi może być źródłem przyjemności i sprzyjającej zdrowiu aktywności zwierząt. Zwierzęta towarzyszące postrzegane są niekiedy jako członkowie rodzin czy bliscy, a poprzez nawiązanie przyjaznej relacji, słuchanie, uspokajanie oraz poczucie wspólnoty i wzajemności udzielają ludziom wsparcia społecznego. Angażowanie ich w terapie i edukacje może jednak być też przyczyną ich frustracji, przeciążenia, a w efekcie zaniedbywania i dręczenia. Psy koty czy konie nie są narzędziami w terapii, które można używać w dowolny sposób powodując często poważne obniżenie ich dobrostanu - ich istotna rola, to rola wrażliwej, czującej i wartościowej istoty, z którą pacjenci są związani. Takie ujęcie roli zwierząt znajduje swoje odzwierciedlenie wbadaniach z zakresu antrozoologii oraz międzynarodowych standardach Animal Assisted Interventions. Pozwala to na podmiotowe traktowanie zwierząt uczestniczących w terapii i edukacjiludzi."

"Zwierzęta towarzyszące jak psy koty czy świnki morskie postrzegane są często jako członkowie rodzin i grup społecznych. Jako przyjaciele i bliscy mogą pełnić pewne para-ludzkie role społeczne. W takim rozumieniu możemy rozważać ich wpływ w obszarze funkcjonowania społecznego i udzielania przez nie wparcia ludziom."

pełny tekst: http://www.pomost.net.pl/tom_29/Agnieszka_Potocka_art.pdf

Agnieszka Potocka,
Wsparcie społeczne zwierząt towarzyszących jako istotny element wpływający na efektywność terapii i edukacji, Poznańskie zeszyty humanistyczne, TOM XXIX/2016, Poznań 2016